Yeni Başlayanlar İçin Hangi Bağlama Alınmalı?

Yeni Başlayanlar İçin Hangi Bağlama Alınmalı?

Profesyonel bağlama sanatçıları ile yeni başlayanlar arasında fark vardır. Bu nedenle yeni başlayanlar, bağlama satın alırken dikkat etmesi gerekir. Kişiden kişiye bağlama çeşitleri değişim gösterir. Gövde boyu, sap uzunluğu yeni başlayanlar için önem arz eder.

Yeni Başlayanlar İçin Bağlama Nasıl Olmalı?

Günümüzde farklı birçok müzik marketlerinde çeşitli bağlamalar bulunur. Bağlamayı, yapı farklılıklarından dolayı herkes kullanamaz. Alanında uzman kişiler tarafında verilen öneriler doğrultusunda bağlama alınmalıdır.

Yeni başlayanlar için özel bağlama vardır. Bunlar;

 • İdeal bağlama tanburadır.
 • Boyu kişiye göre değişir.
 • Sap boyutu kısadır ve sapı düzdür.
 • En önemli kısımları gövde, göğüs kapağı, sapı ve burgularıdır.
 • Kullanılan malzemeler özeldir.

Yeni başlayanlar için bağlamanın boyutu önemlidir. Küçük olması yeni başlayanlar için kolay olduğu anlamına gelmez. Bağlama ailesinin küçük boyutta alan ferdine cura denir ve en zor bağlama çeşididir. Bu nedenle yeni başlayanların tanburayı seçmelidir.

Yeni Başlayanlar İçin Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağlama birbirinden farklı kategorileri vardır. Yeni başlayanlar uzman kişilerin tavsiyeleri doğrultusunda bağlama alınmalıdır. Yeni başlayanlar için bağlama satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bu hususlar aşağıdaki şekildedir;

 • Bağlama teknesinin iç ve dış rengi kontrol edilmelidir.
 • Yapımında kullanılan ağaç dikkat edilmelidir.
 • Bağlama teknesinin üzerinde olan kapak deforme olmamalıdır.
 • Üst kısımda bulunan kapağın kalınlığı bakılmalıdır.
 • Kapak kısmının her noktası aynı olmalıdır.
 • Ses çıkışının rahat olabilmesi için kafesi olmalıdır.

Her bağlama aynı özelliklere sahip değildir. Bazı özelliklerin haricinde kişiden kişiye değişen özellikler de vardır. Yeni başlayanlar için öncelikli olarak kaliteli bağlama kullanmak, hem ses hem de yapı bakımından daha rahattır.

Yeni Başlayanlar İçin Bağlama Sapı Boyutu

Kısa saplı bağlamalar, uzun saplı bağlamalara göre farklıdır. Yeni başlayanlar için en ideal bağlama kısa saptır. Kısa saplı bağlama, uzun saplı bağlamaya göre dört perde eksiktir. Bundan dolayı sap boyutu kısadır. Uzun saplı bağlamaların perdelerinden iki tanesinin çıkarımı ile kısa sap elde edilir.

Yeni Başlayanlar İçin Bağlama Parçaları

Bağlamaların bazı parçaları vardır. Bunlar sap, tekne, burgu, kapak ve tellerdir. Yeni başlayanlar için sapı ile tekne boyutu birbiri ile orantılı olmalıdır. Bunun sayede bağlama kolay bir şekilde tutulur ve notalara hızlı bir biçimde erişim sağlanır. Yeni başlayanlar için bağlamalar özeldir. Bu nedenle uygun fiyatlı saz olarak da bilinir. Diğer bir ismi de öğrenci sazıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Bağlama Malzemeleri

Bağlamalar tek bir ağaç türünden yapılmaz. Her sazın parçaları üreticilere göre değişim gösterir. Tek bir bağlamaya bakarak kullanılan malzemeleri iyi veya kötü olarak ayırmak kolay değildir. Kurutulmuş ve bir süre bekletilmiş ağaçtan yapılan bağlamalar daha kalitelidir. Yeni başlayanlar için en uygun malzemeler kullanılır. Bu sayede saz fiyatları oldukça uygundur.