Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bağlama satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Belki bu sizin ilk bağlamanız olacak, belkide daha üst seviyede bir bağlamaya geçecek olabilirsiniz. Her ne olursa olsun bağlama alırken bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Öncelikle en net olmanız gereken konu, bağlamayı nereden alacak olmanızdır. Örneğin bağlamayı yapan firmadan almak mı, yoksa sadece farklı markaların bağlamalarını satan bir mağazadan mı almak.

Eğer farklı markaların bir arada olduğu bir yerden bağlama alacaksanız garanti süreçlerinde satış sonrasında problemler yaşabilirsiniz. Ancak direk üretimi yapan firmadan alacaksanız, gerektiğinde ürünü tamir veya değişim yapmanız çok kolay olacaktır. Ayrıca bağlama için öncelikle ne kadar bütçe ayırdıysanız o bütçeye uygun kısa sap mı uzun sap mı bağlama alacağınıza karar vermelisiniz.

İnternet sitemizde ürünler sayfasında kısa sap ve uzun sap bağlamaları inceleyebilirsiniz.

Eğer ki kısa sap ve uzun sap arasında seçim yapacak bilgiye sahip değil iseniz, kısa sap ve uzun sap arasındaki en iyi farkı anlamalısınız. Genelde yeni başlayan kişiler kısa sap ile başlar. Uzun sap öğrenmesi daha zordur geniş nota aralığına sahip olduğu için. Yinede kafanızda şekillenmesi için çevrenizde daha önceden bağlama çalan birilerinden destek almanızı öneriyoruz. Ayrıca böyle konularda bizimle iletişime geçmeniz durumunda sizin için en doğru olanı seçmenize yardımcı olabiliriz.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise bağlamanın klavyesinin ve teknesinin sizin vücut ölcülerinize göre uygun olup olmadığına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğerki saz büyük tekne ve sap ölçüleri doğru olmaması durumunda parmaklarınız ile rahat bir şekilde kullanım sağlayamazsınız. Bu yüzden vucut ölçülerinize uygun bir bağlamayı tercih ediniz. Bağlamanın yapımında kullanılmış olan ağaç türüne çektiği karar sesine ve diğer gövdesinde kullanılan ağaç türlerine dikkat ediniz. Web sitemizde ürünleri her açıdan resim çekiyoruz bu ürünlere yakınlaştırıp detaylarını incelemeyi unutmayın.

Bağlamanın ağaç türü rengi ile, kendi rengine mutlaka dikkat ediniz daha sonradan boyanmışmı cila atılmışmı bunlar çok önemli konulardır. Genelde fazla boyalı sazlar tercih edilmez çünkü boya uzun süre kullanımda kalkabilir. Boya yapılmış ise bunu gerçekten iyi yapan saz evinden almalısınız. Bütcenize göre birinci sınıf, ikinci sınıf veya öğrenci sazı olsun, kaliteli olmasına dikkat ediniz. Tekne ile sap arasındaki dengeye bakınız. Teller perdelere çok yakından mı geçiyor yoksa yüksekten mi. Tabi ki bunu resimlerden anlamanız biraz zor olacaktır. Dilediğiniz taktirde ürünlerimizin videosunu talep edebilirsiniz. Bütün ürünlerimiz %100 el işçiliği ile üretilmektedir. Kullandığımız bir çok ağaç türü belli koşullarda dinlendirildikten sonra bağlama yapımına geçilir.

Özellikle yukarıda belirttiğimiz gibi bağlamada en önemli etken kullanılan ağacın türüdür. Bu yüzden bağlamayı gerçekten bu ağaç türlerini iyi işleyebilen bir usta ve ürünlerinin arkasında duran bir firmadan almanız önemlidir.