Bağlamaya Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Oktay yılmaz saz evi

Bağlama çalmayı öğrenmek istiyorsanız öncelikle kararlı olmanız gerekiyor. Zaten şuan bu yazıyı okuyorsanız kararlılık kısmını aşmışsınız demektir.

Ben Bağlama Çalabilir miyim?

Ben bağlama çalmak için yetenekli değilim gibi düşüncelerdeyseniz lütfen bunu biran önce kafanızdan silip atın. Çünkü eğer bir bağlama virtüözü olmak gibi bir düşünceniz yoksa yetenek düşüneceğiz en son konu olmalı. Çoğumuz kendimize yetecek kadar bağlama çalmayı isteriz. Bağlama icracısı olarak para kazanmak gibi düşünceniz varsa yetenek işte bu noktada çok işinize yarayacak ve yetenekli olmanız zaten size bir çok kapıyı kendiliğinden açacaktır. Ama yetenekli olup olmadığınızı öğrenmek içinde başlamadan bunu öğrenemezsiniz öyle değil mi?

Kimden Öğrenmeliyim?

Kendiliğinizden bağlama çalmayı öğrenmek istiyorsanız Youtube üzerinde birçok sayıda yayınlanmış video bulunmaktadır buralardan da öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Ancak benim tavsiyem nedir diye soracak olursanız bu konuda çok iyi eğitmenler var onlardan eğitim almanızdır . Başlangıç aşamasında bir göz sizi sürekli izlemeli yaptığınız hatalarda sizi uyarmalı ve düzeltmelidir. Eğer hatalı çalmaya başlarsanız sonrasında düzeltmek çok ama çok zor olacaktır.

Nasıl Bir Bağlama Tercih Etmeliyim?

Ben bunca yıldır gördüğümü söyleyeyim size. Bağlama çalmaya başlayıp iki ay bu iş için mücadele eden çoğu insanın bağlama çalmaya devam ettiğini ve öğrendiğini gördüm. Bu sebeple öğrenemezsem alacağım bağlamaya boşa para vermiş olurum gibi bir düşünceniz olmasın siz mücadele edin kesinlikle öğrenmiş olacaksınız ve aslında bu işe ısınmanız sadece iki ay güvenin bana. Elinizde bağlama ne kadar iyi olursa bastığınız notalardan o kadar temiz ses alırsınız. Notalara yaptığınız baskılar sizi zorlamayacaktır. Bu da sizi daha çok teşvik edecek ve öğrenmenizi daha keyifli hale getirecek aynı zamanda öğrenme sürenizi daha kısaltacaktır. Pahalı bir bağlama alın demiyorum kaliteli bir bağlama alın. Kötü bir bağlama ile başlayacaksanız bence başlamayın biraz birikim yapıp iyi bir bağlama ile başlayın. İnsanın kendisi için yapacağı bence en güzel şeylerden birisidir bir müzik enstrümanı çalmak.

Bağlama çalmaya başladığınız da zaten iyi olanı kaliteli olanı siz ayırt edeceksiniz ve göreceksiniz ki siz de yeni başlayanlara aynı şeyi söyleyecek ve önereceksiniz.

Umarım bu yazıyı okuduktan sonra kararlılığınız devam eder ve sizde bu muhteşem enstrümanı icra edenlerin arasına katılırsınız. Sağlıkla kalın…