Bağlama Notaları Nelerdir Ve Nasıl Çalınır?

Bağlama notaları kısa ve uzun sap sazlarda birbirinden farklı yerlere konumlanmıştır. Çünkü aynı türküyü uzun ve kısa sap sazlarda farklı notalardan çalabilirsiniz. Bağlama notaları da kendi içerisinde farklılıklar oluşturmaktadır. Bazı türkülerde az nota ile melodiler üretilirken bazılarında da uzun ve meşakkatli zor notalar ortaya çıkmaktadır. Türkü dinlemeyi ve söylemeyi seven insanların ömürleri boyunca içlerinden en az bir kez geçirdikleri güzel eylem.

Üstelik aile türkü dinlemeyi seviyorsa en basitinden annen bile evde temizlik yaparken türkü söylüyorsa ve sen o güzel kadının sesiyle henüz on yaşındayken bile hayallere dalabiliyorsan bağlamaya ne kadar uzak olabilirsin? Bağlamanın çıkardığı sesin güzelliğine, etkileyiciliğine ne kadar ilgisiz kalabilirsiniz? Tabi ki de çok fazla değil, belirli bir zamandan sonra heyecanla birlikte büyük bir hevesle bağlama çalmayı öğrenmeye çalışacaksınız.

Bağlama Nasıl Çalınır?

sorusuna bağlama ile ilgilenen ya da merak salan hemen herkes cevap aramaktadır. Bilirsiniz bizim insanımız hem çabuk olsun hem hızlı olsun 🙂 ister. Saz nasıl çalınır hakkında bir çok temel bilgi ve detaylı eğitim videolarını sizler için bir araya getirmeye çalışacağız. Müzik aletleri, kuşkusuz ki gönülden sevilerek icra edilebilir. Eğer Türk halk müziğini seven biriyseniz, daha kolay çalacağınız ve daha çok seveceğiniz bir eylem olacaktır bağlama çalmak.

Öyle ki bağlama saatlerce diziniz üstünde olacak, onu kendi çocuğunuzu dizinize oturtur gibi alıp dokunursunuz, seversiniz. Zaten bağlama ustalarının da dediği gibi sevmek lazım bağlamayı.  Bu topraklarda yüzlerce yıldır Anadolu’nun her köşesinde çalınan bir enstrümanı sizin de çalmanız, çalmaya gayret etmeniz ayrı bir mutluluk kaynağıdır zaten. Asıl konumuza gelecek olursak saz nasıl çalınır? İlk olarak doğru tutuşu öğrenmeniz gerekir. Bağlama klavyesi sol omuz hizasında olmalı, sağ kolunuz ile gövdeye çok hafif bir baskı uygulayarak bağlamayı sol ele gerek kalmadan taşıyabilmelisiniz. Eğer bağlamanın ağırlığını sol elinize verirseniz parmaklar hareket ettiğinde kendinizi kısıtlamış olacaksınız. Daha sonrasında bağlama notaları öğrenmeniz gerekecektir. Bağlama notalarını öğrenmek için en iyi tavsiye bir saz eğitmeninden destek almanız olacaktır. Bağlama notalarını en iyi ve en hızlı şekilde ancak bir bağlama eğitmeninden öğrenebilirsiniz.

Elbette ki daha farklı yollarla da öğrenebilirsiniz evde de bireysel çalışarak saz öğrenebilirsiniz. Evde bağlama çalmayı öğrenmek eğer doğuştan bu işe yetenekli değilseniz ya da daha önce herhangi bir eğitim almadıysanız biraz zor olabilir. Çünkü her enstrümanda olduğu gibi bağlama çalmak biraz heves, biraz çalışma ve birazda yetenek isteyen bir eylemdir. Çok fazla pratik yapmak ve mümkünse bağlama çalmayı bilen birisinden eğitim almak bağlama çalmayı öğrenme sürecinizi kısaltacaktır. Dinlendikçe meste koşulan ezgilerin, iki sade dizesiyle olsun tüyleri diken diken eden türkülerin sesini bazen taklit etmek, bazen de tekrar yorumlamak sizi bağlama çalmaya daha çok teşvik edecektir.